Kolorowanki historyczne.

Nasze pierwsze kolorowanki! Można pobrać pliki JPG oraz PDF pod poniższym linkiem, a następnie wydrukować i kolorować – niekoniecznie według naszego schematu 🙂

Starozytni_Germanie

Rekonstrukcje mężczyzny i kobiety kultury przeworskiej stworzone we współpracy z Towarzystwem Historii Doświadczalnej Harjis [ https://www.facebook.com/harjisreborn ]


Dostępne również jako nadruki na koszulki, torby, kubeczki i wiele innych produktów.

  • sklep na Polskę – płatność w złotówkach:

teetres – https://lodzgraficzna.teetres.com/

  • sklep poza Polską – płatność w dolarach:

redbubble – http://www.redbubble.com/people/krzyk-ostrowski/shop

teepublic – https://www.teepublic.com/user/krzykostrowski


Kobieta:
“Tak mogłaby wyglądać urocza Germanka mieszkająca w pierwszych wiekach naszej ery na terenach dzisiejszego państwa polskiego. Włosy splotła w misterny warkocz wzorowany na fryzurze tzw. kobiety z Elling (bagiennym znalezisku zwłok z terenu dzisiejszej Danii).
Jej ubiór to niezwykle prosta w kroju sukienka, przypominająca grecki peplos, spięta na ramionach fibulami – zapinkami i związana w pasie krajką czyli wąską taśmą tekstylną tkaną na tzw. krosienku tabliczkowym. Do fibul została podwieszona kolia składająca się z ręcznie robionych, kolorowych szklanych paciorków.
Kraciasta tkanina sukni znana jest z bagiennego znaleziska z Thorsberg, z Niemiec, ale również ze stanowisk z Polski związanych z kulturą wielbarską na przykład z Leśna.
Strój uzupełniają skórzane buty, szyte i wycinane z jednego kawałka skóry, zwane z łaciny – carbatinae, skórzana sakiewka na podręczne drobiazgi przywiązana do krajki oraz podstawowe narzędzie – nóż.
W prawej ręce trzyma ówczesny atrybut kobiecości – wrzeciono z nawiniętą nań przędzą.”

Starozytni_Germanie-01

Mężczyzna:
“Wyobrażenie barbarzyńskiego wojownika pochodzącego z Germanii czyli z Europy Środkowej, żyjącego w pierwszych wiekach naszej ery. Długie włosy ma związane w tzw. węzeł swebski. Takie uczesanie było dość popularne wśród starożytnych Germanów, co potwierdza znaleziona w bagnie czaszka z Osterby (Niemcy) z zachowanymi włosami zaplecionymi w ten charakterystyczny sposób, a z terenów Polski – kociołek z Czarnówka (pow. Lębork) ozdobiony ornamentem w kształcie głowy wojownika z taką fryzurą, a także bujną brodą i wąsami.
Przerzucony przez ramię płaszcz inspirowany jest znaleziskiem z Thorsberg (Niemcy). Prostokątny, kraciasty, zakończony frędzlami i barwiony na niebiesko – tzw. Prachtmantel – ekskluzywny płaszcz.
Pod bujną brodą nieco ginie kolejny ważny element stroju wojownika – żelazna fibula czyli zapinka spinająca płaszcz na ramieniu. Rozmaite fibule występują w wielu grobach na cmentarzyskach kultury przeworskiej na terenie Polski i nie tylko.
Wąskie, dopasowane spodnie z doszytymi skarpetkami znamy również z bagiennego stanowiska w Thorsbergu. Widoczny na spodniach wzór, to tzw. jodełka, rodzaj splotu tkackiego, stosowanego często w starożytnej Europie Północnej.
Dopełnieniem stroju są skórzane buty, szyte i wycinane z jednego kawałka skóry, zwane z łaciny – carbatinae oraz również skórzany pas z dużą żelazną sprzączką i końcówką.
W jednej ręce Barbarzyńca trzyma włócznię z grotem zainspirowanym typowymi znaleziskami z terenów Polski, np. z Ciebłowic Dużych. W drugiej ręce dzierży dużą, drewnianą tarczę z żelaznym umbem oraz ornamentem oczkowatym typowym dla kultury przeworskiej.”

Starozytni_Germanie-02

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *